Ергономіка взуття

Болить нога під час ходьби, швидко втомлюється, плоска стопа. Однією з головних причин болів і деформацій ніг є неправильно підібране взуття. Часто ми йдемо за модою, або намагаємося економити ціною власного здоровя. Але розуміння як підбирати взуття зможе вирішити ряд проблем. Тому як профілактично ортопедичне взуття відрізняється від якісного фабричного лише наявністю устілки в комплекті. (варіанти спецвзуття тут не розглядаються)

Розглянемо повсякденне взуття. Крокси чи кеди?

Хочу зауважити наперед – кеди взуття яке придумали для гри в баскетбол, кросівки для тренувань легкою атлетикою, в угі добре ходити по відкритому снігу, шльопанці щоб дійти від душа до басейну і не сушити шкіряні босоніжки годинами, в мокасинах бігали по лісу, взуттю на підборах аналогом були ходулі якими актори підвищували собі ріст. Цей перелік не остаточний і з кожним роком доповнюється. Але як данина моді взуттевики осучаснили і оповсягденили подібне взуття і в ньому можна ходити, якщо дотримуватись правил ортопедичної якості взуття. На що ж звертати увагу.

Підошва

Підошва має бути не жорсткою і не м’якою. В ідеалі має добре амортизувати і не протоптуватись за кілька днів. Як перевірити? Зігніть взуття навпіл. Якщо перегнеться дуже легко – занадто м’яка, якщо майже не гнеться занадто тверда. Особлива проблема з підошвою яка швидко втрачає свою форму. Кожний з нас має особливості ходьби. Стопа витоптує підошву під ці особливості. Після того як підошва протопталася або стерлася, ефект посилюється, що призводить до подальшої травматизації. По тій же причині поганим вибором буде занадто вузька підошва. В підошві в якій відсутній каблук при ходьбі по асфальту буде неправильно формуватись перекат. Тоді як в підошві на великих підборах буде перевантажуватися передній відділ стопи. Співвідношення навантаження у взутті з каблуком в 5см 70 до 30 на передній відділ, а має бути 30 на 60.

Правильна підошва має бути помірно жорсткою, з гарно амортизуючих матеріалів, зі захованим  або зовнішнім каблуком від  1-3 см.

Розмір

Однією з головних причин виникнення «Кісточки» великого пальця ноги, це занадто мале або вузьке взуття. При обмежені рухомості переднього відділу стопи, для стабілізації кроку організм буде жертвувати більш рухомим відділом. Стопа підлаштується шляхом деформації великого, рідше і малого пальця. Взагалі тісне взуття призводить до порушення циркуляції крові та лімфи у стопі та виникненню у наслідок ряду захворювань.

Але кісточка це одна із розповсюджених проблем з розміром, але не єдина. Різні тендиніти, фасцити, тендопатії можуть виникнути через перевантаження стабілізаторів стопи (м’язи які гарантують що ми не впадемо коли будемо йти) При неправильно підібраному розмірі взуття, буде неправильно розподілятися вага, що і буде перевантажувати ці стабілізатори. Тут на думку спадає те дитяче взуття на виріст, щоб ще до весни хватило…

Як правильно підібрати розмір? Сидячи стопа коротша чим при навантаженні, тому розмір варто заміряти стоячи. Стопа посувається від 4мм до 1 см в залежності її довжини і ваги людини. Розмір підбирається так щоб до передньої стінки залишалось 3-5мм. В ніякому разі ми не маємо відчувати пальцем край стінки. Розношувати взуття теж не варто. Подібне буде призводити до всього вище приведеного. При цьому під час ходьби нога не має ковзати. Таке взуття занадто велике, це призведе до перевантаження плантарної фасції і болей в стопі з наслідками. Як висновок розмір взуття обирається шляхом примірки і комфорту під час тест драйву. Рухається – велике, відчуваєш край маленьке. Дискомфорт у великому пальці – вузьке.

Заднік

Недобросовісні взуттєвики люблять економити своїх на виробах. То заднік тонший вставлять, то за нього взагалі забудуть. Взуття можна затягнути на папірцеві заміст 1мм тексона. Підошву з піни виляють не тої щільності. І от купили ми гарне, нове взуття і на тест драйві непогано себе відчували, а день два і нога починає нити … Не економте на взутті і остерігайтесь підробок. Гарний приклад, колись у мене пацієнт був на прийомі, мама з донькою. Обоє в фірмових нюкерсах, але в мами боліти почала нога. Стали розбиратись, а фірмові та не фірмові. Заднік відсутній, підошва м’якша, тай текстиль швидше пожовтів. На відміну від іншої пари де всіх цих ознак не було.

Для стабілізації п’ятки в зоні задника вставляється спеціальна картонка, яка не дає заднику заминатися. Фіксує стопу на підошві і не дає протоптати борт. За її відсутності стопа буде гуляти по взуттю що є не зовсім добре. Такий же ефект ми отримуємо в кроксах чи шльопанцях, коли ті занадто широкі або занадто вузькі. Стопа під час ходьби постійно лягає на борт, створюється штучна корекція положення стопи, що і призводить до деформацій.

Наявність задника і його товщина (можна спробувати на міцність зціпивши пальці в його зоні розташуванні) визначає якість взуття. Але занадто твердий заднік буде натирати, такий заднік треба розім’яти руками для більш комфортного використання.  

Колодка

НЕ все зручне для вас, зручне для інших. Взуття треба міряти. Більшість взуттевих фабрик мають різні фасони колодок і чим вони більш нагадуватимуть форму вашої стопи, тим комфортніше буде у цьому взутті. Не купуйте модне, купуйте зручне.

Натуральні матеріали

У сьогоденні екошкірою, пресованою шкірою, варіантами замінників вже не здивуєш. Є навіть досить гідні варіанти. Але натуральні матеріали абсорбують зайву вологу, При дотриманні рекомендацій носіння таке взуття не буде псуватись, а стопа не запріватиме. Тоді як штучні матеріали таких властивостей не мають. Зайва волога вбирається самою стопою, де і розвивається різна флора з фауною. Взуття з екошкіри носиться менше і вигляд втрачає швидше, неможливо розтягнути чи відновити вигляд.

Устілка

Устілка це спеціалізований ортопедичний виріб, який має специфічне призначення. Є профілактичні устілки які можна придбати у аптеці, вони покращать комфорт ходьби шляхом перерозподілу навантаження. Така устілка покращує ортопедичні властивості взуття і не потребує консультацій. Але спеціалізовані устілки можна носити і виготовити тільки за призначенням лікаря чи спеціаліста.

Заміна

Будь яке взуття старіє. Не можливо купити пару і ходити в ній все життя. Навіть те, що на вигляд ще нічого, не завжди можна носити. Чим більше ми ходимо, тим частіше потрібно міняти взуття. Якщо ваше взуття протопталося з боків так,що стопа вивалюється на одну сторону. Каблук нерівномірно стертий більше 2-4 мм в одну сторону. Спереду витерся протектор. Взуття сильно втратило свою першочергову форму. Таке взуття потрібно замінити або віднести у ремонт.

Бережіть свої ноги як фундамент свого організму і будьте здорові!

© 2021-2024, Apelsin. All Rights Reserved